Откриено кој ќе го игра Дражен Петровиќ во новиот филм за „кошаркарскиот Моцарт“: „Голема чест е“

од Stefanija Kuzmanovska

Поминаа 30 години од смртта на кошаркарската легенда Дражен Петровиќ, а неговиот лик наскоро треба да заживее на големото платно. Под режисерската палка на Данило Шербеџија и според сценариото на Иван Турковиќ-Крњак се снима филмот „Нешто посилно од мене – приказната за Дражен Петровиќ“, во кој ликот на покајаниот „кошаркарски Моцарт“ ќе го отелотвори Младиот актер од Љубушки, Домагој Нижиќ (25), кој дипломирал на актерска академија завршил во Сараево.

Кога дознал дека ќе го игра кошаркарски Моцарт, бил во продавница во Љубушки, а првата реакција му била шок, но и задоволство.

– Тој е пример за човек за сите млади луѓе, не само за спортистите, туку и за луѓето, како треба да се живее и како со одрекувањето доаѓа голема одговорност, која доаѓа со голема убавина. Мислам дека таа убавина ни ја остави на сите нас. Ова наследство што сите треба да го живееме со генерации – изјави Нижиќ за РТЛ и додаде дека како актер и поранешен одбојкар и кошаркар се труди да го следи примерот на таквите луѓе.

Во филмот улогата на мајката на Дражен, Бисерка, ја толкуваше актерката Зринка Цвитешиќ, а Нижиќ вели дека е почестен што му била дадена таква можност.

-Со многу верба, надеж, љубов и самопожртвувана работа, ќе се обидам да ја применам неговата личност во мојата работа со тренинзи за да се надевам дека ќе можам да го претставам Дражен во актерството – рече тој.

Еден сантиметар е висинската разлика меѓу Нижиќ и Петровиќ, а како што објасни младиот актер добро ќе му дојде спортското искуство. Дополнителен поттик му дадоа позитивните реакции по средбата со семејството на Дражен Петровиќ.

– Дури сега гледам дека навистина треба да се има трпение во животот како што имаше Дражен – заклучи Нижиќ.

Слични содржини