Актуелно
Почетна / IN/OUT / Папата Франциско: Русија и Кина ги носам во срцето

Папата Франциско: Русија и Кина ги носам во срцето

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, кој се наоѓа на пат за Куба каде ќе се состане со рускиот патријарх Кирил, изјави денеска дека во своето срце ги носи Русија и Кина.

Папата Франциско направи голем чекор кон унапредувањето на односите со Руската православна црква со состанокот со патријархот Кирил, а сега се поставува прашањето кога ќе ја посети Русија, оценуваат медиумите.

papa

Тоа и всушност го прашаа новинарите во авионот.

– „Кина и Русија ги имам овде“, рекол папата покажувајќи со раката кон срцето, пренесува Танјуг.

Авионот од компанијата „Алталија“ со папата и неговата придружба тргна утрово од аеродромот во Рим.

Расипничкиот живот на патријархот Кирил

Се очекува дека папата Франциско и патријархот Кирил ќе поминат околу два часа во приватен разговор на аеродромот „Хосе Марти“ во Хавана.

Тоа ќе биде прв состанок меѓу поглавар на Римокатоличката и најголемата православна црква уште од Големиот раскол во 1054 година, кој ги обликуваше модерната Европа и Блискиот Исток.

По Хавана, папата ќе го посети Мексико, и во Рим ќе се врати на 18 февруари./МИА

loading...