Пенс: Истече времето за дијалог со Венецуела

од Vladimir Zorba

Американскиот потпретседател Мајк Пенс синоќа изјави дека поминало времето за дијалог со Венецуела, како и дека сите опции се на маса.

– Ова не е време за дијалог. Ова е време за дела. Дојде време да се стави крај на диктатуратана Мадуро еднаш за секогаш, посочи Пенс.

Кризата почна откако претседателот на Венецуела, Николас Мадуро минатиот месец го почна вториот мандат по изборите во 2018 година, за кои опозицијата тврди дека се наместени, а опозицијата почна масовни протести. А, лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо се прогласи за привремен претседател на Венецуела.

Слични содржини