Полицаец тврди дека градоначалникот на Крива Паланка му удрил шлаканица

од Stefanija Kuzmanovska

Полицаецот Кристофер Стоевски, вработен во ПС Крива Паланка, тврди дека бил физички нападнат од градоначалникот на општината, Сашко Митовски. Откако се разви полемика дали настанот навистина се случил, тој се огласи и јавно на социјалните мрежи.

Во неговата објава во детали објаснува што се случило пред четири дена, во позната гостилница каде тој и градоначалникот биле гости. Вербалниот инцидент кој препраснал во тепачка се случил на паркингот, тврди полицаецот Стоевски, според кого, се е пријавено во МВР.

„По заминување, на 50 метри од влезот се случува судир помеѓу две возила, едно во сопственост на вработен во ‘Селект Кафе’. Настаната е материјална штета и секако, на човечки начин без расправии е направен договор како да се покријат тие штети меѓусебе. Бидејќи автомобилите стоеја оштетени на патот, сообраќајот беше во застој само неколку минути, па така видно изреволтиран и во видно алкохолизирана состојба, таткото на Крива Паланка С.М. приоѓа и од нигде никаде, ме напаѓа со два шамари затоа што сум чекал со автомобилот на пат, што е согласно законските прописи дека не треба да се поместува возило при сообраќајка“, стои во објавата на Стоевски.

Полицаецот посочува дека иако бил нападнат, не му возвратил на ист начин на градоначалникот.

„Уште не ја знаеме причината за нападот, но со сигурност можеме да тврдиме дека тоа е дел од скриеното лице кое го покажа на најлош можен начин. Јас не возвратив на насилството ниту физички ниту вербално и како што е пропишано по закон, на професионален начин се јавив веднаш во полиција и го пријавив случајот. Полицијата дојде, направен е записник со притоа огромни притисоци и закани како од таткото на градот така и од неговиот брат, бидејќи сепак напаѓачот е добро познат на сите – таткото на градот!“, пишува полицаецот.

Од МВР велат дека работат на расчистување на случајот.

Слични содржини