„Политико“: Вучиќ се сврте кон Русија по последните конфликти на Косово

од Vladimir Zorba

Србија се сврте кон својот долгогодишен сојузник Русија, откако Косово го обвини режимот во Белград дека во неделата организирал напад врз мнозинскиот српски регион на северот на Косово, пишува „Политико“.

Тие посочуваат дека српскиот претседател Александар Вучиќ во понеделникот се сретнал со рускиот амбасадор Александар Боцан-Харченко за да разговараат за последиците од конфликтот меѓу вооружените етнички Срби кои упаднаа во српскиот православен манастир и косовската полиција.

Според косовските сили, убиени се еден полицаец и четворица од вкупно 30 вооружени напаѓачи.

Косовските водачи, кои го прогласија понеделникот за ден на жалост, го опишаа како терористички напад и ја обвинија Србија за обид да ја дестабилизира нивната земја.

„Полицаецот Африм Буњаку беше убиен за време на нападот, кој е напад врз нашата земја, од група тешко вооружени и тешко опремени, професионално обучени, политички поддржани, материјално финансирани и логистички поддржани од Србија“, изјави косовскиот премиер Курти, цитиран од изданието.

Како одговор, Вучиќ го обвини Курти дека извршил „брутално етничко чистење“ со поддршка на дел од меѓународната заедница. Русија, која не ја признава независноста на Косово и има блиски врски со Србија, рече дека „внимателно ја следи“ „потенцијално опасната“ ситуација во Косово.

Вучиќ негираше дека Белград бил вмешан во нападот, за кој рече дека е „апсолутно за осуда“ и рече дека биле вооружени локални косовски Срби кои „не сакаат да страдаат под теророт на Курти“.

Косово и Србија долго време се во конфликт околу правата на етничките Срби во северно Косово. Косово прогласи независност во 2008 година, но Србија одби да ја признае, потсетува „Политико“.

Меѓународната заедница побрза да го осуди нападот во неделата.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен го нарече нападот „неприфатлив“ и побара од Косово и Србија „да избегнат дејствија што можат дополнително да ги разгорат тензиите и веднаш да се вратат на дијалогот со посредство на ЕУ“.

Додека потрагата по преостанатите вооружени лица продолжува, косовските сили во понеделникот го блокираа селото Бањска и рекоа дека го пронашле телото на четвртиот напаѓач и големо количество оружје, според „Политико“.

Слични содржини