Прекинат пресот на Заев, Бектеши и Нуредини поради попладневна молитва

од Берта Китинска

Премиерот Зоран Заев, министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини присуствуваат на официјалното пуштање во употреба на фотонапонска централа во селото Теново, општина Брвеница.

Прес-конференцијата за момент беше прекината бидејќи започна попладневна молитва.

Пред скоро една недела започна рамазанскиот пост. Многу земји со мнозинство муслимани воведуваат регулативи за коронавирус иако ограничувањата варираат многу, а на некои места се спроведуваат лабаво. За време на месечниот Рамазан, муслиманите се воздржуваат од јадење, пиење, пушење и секс од зори до зајдисонце. Месецот е време за пост, богослужба и милосрдие.

Слични содржини