Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Прескокнување на утринското кафе предизвикува хаос во вашиот организам

Прескокнување на утринското кафе предизвикува хаос во вашиот организам

„Не ме прашувај ништо додека не се напијам кафе“ – сигурно сте ја слушнале оваа реченица од најмалку едно лице, или самите сте ја кажале. За многумина, кафето е неопходен дел од секое утро и главно средство за будење. Дали некогаш сте се запрашале што би се случило во вашето тело ако го пропуштите едно утро?

Некои можеби тоа веќе го искусиле на нивната кожа – без кафе имаме чувство на вртоглавица, збунетост и главоболки.

Постои објаснување за сето ова: кофеинот произведува физички промени во вашето тело, а токму од овие промени станувате зависни од кафето, пренесува „24 часа“. Со првата голтка, кофеинот влегува во вашиот крвоток и го започнува своето патување до вашиот мозок, каде што блокира инхибиторен невротрансмитер наречен аденозин.

На тој начин се ослободуваат допамин и серотонин, хормони кои прават да се чувствуваме добро. На кофеинот му е потребно дури пет часа за неговата количина во вашето тело да се намали за 50 проценти. Ова објаснува зошто пиењето и просечните количини кафе имаат долгорочен ефект.

Стапката со која кофеинот излегува од вашето тело не е иста за сите, но тоа е под влијание на неколку фактори: возраст, медицински состојби, интеракции со лекови и животни навики (како пушење). Значи, ако не пиете кафе, всушност доживувате хемиски промени во вашето тело.

Ако не решите повеќе да пиете кафе, има несакани ефекти кои се многу забележливи и „зачудувачки“. Бидејќи вашиот метаболизам веќе го нема стимулот што се користи, ќе се чувствувате слаби, уморни, бавни и магливи. И колку повеќе кофеин консумирате, толку се потешки симптомите на повлекување. Ова е логично затоа што ќе ги почувствувате последиците од недостаток на кофеин дури и ако не пиете една шолја кафе наутро, додека исфрлањето кафе е далеку полошо.

Недостаток на кофеин предизвикува симптоми кои се видливи по 12 до 24 часа од последниот внес, објаснува Д-р Шери Рос.

„Кофеинот е стимулативен лек кој е лесен за зависници и повеќето луѓе не се свесни за длабочината на таа зависност“, истакнува таа.
Пиење кафе и како тоа влијае на спиењето – особено „спиење со бавен бран“, што е критичен краток период на длабок сон што треба да го ресетираме мозокот за следниот ден и да синхронизираме сè. Кофеинот е секако непријател на спиењето, додека неговите сојузници се студенилото, недостаток на екрани и намален стрес.

На сонот не влијае само кафето, туку и алкохолот – нешто повеќе од една или две чаши вино ќе има последици за спиењето. Сепак, за разлика од кофеинот, алкохолот се меша со нашето РЕМ спиење, кога најмногу сонуваме.

Одлуката за понатамошна потрошувачка на кафе е оставена на индивидуата: ако не ги чувствувате сите овие негативни последици, кофеинот во умерени количини е прифатлив. Но, не е лош советот да пробате во животот без кафе најмалку на седум дена.

loading...