Претседателката на Европскиот парламент за корупцискиот скандал: Ништо нема да биде турнато под тепих

од Nikola Popovski

Ништо нема да биде „турнато под тепих“, изјави претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола откако белгиските власти ја уапсија и обвинија за корупција потпретседателката на ЕП и грчка европратеничка Ева Каили.

Белгискиот суд во неделата обвини четири лица за наводно примање пари и подароци, според некои извори од Катар, заради влијание врз одлуките на Европскиот парламент. При претресите во петокот полицијата запленила поголема сума пари, а меѓу уапсените била и потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили од редовите на социјалистите. Тие се обвинети за учество во криминална организација, перење пари и корупција.

Во меѓувреме, на Каили ѝ беа одземени сите овластувања поради поврзаноста со истрагата, а грчката социјалистичка партија ПАСОК и клубот на социјалисти во ЕП ја исфрлија од своите редови.

„Ништо нема да остане неказнето“, изјави Мецола на седницата на Европскиот парламент во Стразбур, тврдејќи дека аферата, покрај Европскиот парламент, „ја нападнала и европската демократија“, пренесе свиркачот на агенцијата Хина од Стразбур.

„Овие малигни актери, поврзани со автократски трети земји, наводно инструментализирале невладини организации, синдикати, поединци, помошници и членови на Европскиот парламент во обид да ги потчинат нашите процеси, но нивните злонамерни планови пропаднаа“, рекла шефицата на Европскиот парламент.

Мецола најави дека ќе започне „реформски процес“ за да се види кој има пристап до просториите на ЕП, како се финансираат овие организации, невладини организации и луѓе, какви односи имаат со трети земји.

„Ќе бараме поголема транспарентност во овој поглед. Ќе истражуваме средби со странски актери и поврзани со нив“, рече Мецола и најави зајакнување на системот на „свиркачите“.

Белгиските обвинители, според претходните извештаи на Ројтерс, рекоа дека со месеци се сомневале дека заливската земја се обидува да влијае на одлуките во Брисел. Извор запознаен со случајот рече дека станува збор за земјата домаќин на Светското првенство, Катар.

Катарските власти ги отфрлија овие наводи.

Слични содржини