Привремениот претседател и премиерот на Мали ослободени од притвор

од Stefanija Kuzmanovska

Привремениот претседател и премиерот на Мали беа ослободени, откри воен претставник во четвртокот, три дена откако двајца политичари беа приведени и лишени од овластувањата во вториот државен удар во девет месеци.

„Привремениот претседател и премиерот беа ослободени во текот на ноќта, околу 1:30 часот (по локално време). Стоевме зад своите зборови“, рече воен претставник за „Франс Прес“, зборувајќи под услов да остане анонимен.

Членовите на семејството потврдија дека претседателот Бах Ндав и премиерот Моктар Оуан се ослободени.

Двајцата лидери беа ослободени еден ден откако војската објави дека претседателот и премиерот „поднеле оставка“ во притворот, што Обединетите нации го нарекоа „неприфатливо“.

Војската ги приведе во понеделникот, а меѓународната заедница го прогласи тој потег за нов државен удар.

ООН, Африканската унија, други меѓународни тела и САД во последните денови ја повикаа војската на Мали да ги ослободи двајцата лидери.

Слични содржини