Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Кичеец на слобода, укината му е мерката куќен притвор

Зоран Милевски-Кичеец, второосомничен во случајот „Рекет“, е на слобода. Тој дал гаранција од над 200.000 евра и укината му е мерката куќен притвор, потврдија за Алфа телевизија, шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Рускоска и адвокатот на Зоран Милески, Александар Новаковски. -Ја прифативме гаранцијата во имот, со …

Повеќе

Осумдневен притвор за момчињата кои тепаа девојка

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев на својот официјален фејсбук профил напиша дека во текот на денешниот ден лицата П.Р. и С.А. се изведени пред судија на претходна постапка и им е определена мерка притвор. Против лицата поднесена е и кривична пријава за насилство. Лицата П.Р. и С.А. пред неколку …

Повеќе

Уапсена ќерката на Стивен Спилберг

Само неколку дека откако странските медиуми пишуваа за тоа како ќерката на Спилберг има желба да стане порно актерка, Микаела е уапсена поради сомнение за семејно насилство. На тоа се огласил и нејзиниот вереник кој ги потврдил гласините, но додал дека никој не е повреден. Поради ова, се разбира, се …

Повеќе

Јовановски нуди 150 илјади евра гаранција за да му се укине притворот

На денешното рочиште за „Рекет“  одбраната на Бојан Јовановски се изјасни дека нуди 150.000 евра за тој да излезе од притвор. Семејството на Боки како гаранција ја нуди куќата која чини 100.000 евра и локал кој вреди 50.000 евра. Неговиот адвокат Сашко Дукоски како причина зошто тој треба да излезе …

Повеќе

Притвор за гевгеличанецот кој силувал малолетно девојче

Против 23-годишникот од Гевгелија кој силувал малолетно девојче поднесена е кривична пријава и определена му е мерка притвор во траење од 30 дена. Тој бил спроведен во Казнено-поправната установа Гевгелија. „Притворот беше побаран бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство на осомничениот, како и можност тој да се …

Повеќе

Дуковски: Поднесено ново барање за замена на мерката притвор на Бојан Јовановски

Обвинетиот Бојан Јовановски во текот на вчерашниот ден поднел ново барање за замена на мерката ефективен притвор заради спроведување на хигиено-диететски режим во домашни услови, изјави денеска неговиот адвокат Сашо Дуковски. Посочи дека е од исклучителна и есенцијална важност мерката притвор да се укине и да се спроведе хигиено-диететскиот режим, …

Повеќе

Одреден осумдневен притвор за заканите на Фејсбук од Емил Јакимовски

Осумдневен притвор одреди судија на претходна постапка за ексвработениот во Централниот регистар, Емил Јакимовски кој се закануваше на новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска. Притворот е определен поради опасност од бегство, но и можност за повторување на делото. Јакимовски е осомничен за делата загрозување на сигурноста од член при вршење …

Повеќе

Притвор за татко осомничен за полов напад врз неговите три деца во Битола

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице на возраст од 58-години, осомничено дека сторило три продолжени кривични дела „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“ од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. Осомничениот, как што соопшти …

Повеќе

Давидовиќ за актерката Стојановска: И Пабло Ескобар тешко пренесувал 700 килограми кокаин

Адвокатот Звонко Давидовиќ рече дека не сака да го коменира апсењето на актерката Силвија Стојановска, но рече дека таа е приведена за количина која и Пабло Ескобар тешко ја пренесувал. „Не можам да коментирам за предметот, знам дкеа 700 кг е огромна количина, тоа и Пабло Ескобар тешко го пренесувал. …

Повеќе

Побаран притвор за едно од уапсените лица во вчерашната акција на МВР

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од чл.396 ст.1 од Кривичниот законик, велат од Обвинителството. „Во својот дом во Арачиново …

Повеќе