Професионален голман ја одведе Белгија во финалето на Евровизија

од Nikola Popovski

Белгија се пласираше во финалето на овогодинешниот Евросонг, а таму ги однесе професионален фудбалер, поточно голман.

Џереми Макиезе веќе има завидна музичка кариера, а како што сега стојат работите, ќе има уште подобра. Во основа, овој 21-годишник ја воведе Белгија во финалето на Евровизија.

Интересно, Макиезе е професионален голман, под договор со второлигашот на Белгија, Екцелзиор.

Сепак, Џереми се сврте кон музиката, каде што очигледно му оди подобро. Наместо во Јувентус или Торино, на пример, тој во овој град пристигна со песната „Ми недостигаш“.

Макиезе е роден во Антверпен, а со потекло е од Конго. Тој славеше на белгискиот избор за песна на Евровизија, насловен „Глас“. Секако, не пропушти да го посети стадионот на Јувентус, а купи и дрес, логично со бројот еден.

– Изборот за песна на Евровизија е многу важно натпреварување и среќен сум што сум овде. Одговорен сум и на сцената и на теренот, изјави Макиезе.

Слични содржини