Проташевич и неговата девојка Софија префрлени во домашен притвор

од Vladimir Zorba

Белоруските власти ги префрлија опозицискиот новинар Роман Проташевич и неговата девојка Софија Сапега, кои беа уапсени на 23 мај по присилното слетување на авионот на Рајанер во Минск, од притвор vо домашен притвор.

Дека Проташевич сега е во изнајмен стан во Минск, потврди неговиот татко Дмитриј за Би-Би-Си, пренесе Ројтерс.

Тој исто така рече дека властите сè уште не доставиле дополнителни информации на семејството за моменталната локација на уапсениот новинар.

Неговата девојка, руската државјанка Софија Сапега, која беше уапсена заедно со него, исто така беше пренесена во изнајмен стан, каде што живее сама, потврди нејзиниот очув за Би-Би-Си.

Руската амбасада во Минск исто така потврди дека Сапега е префрлен во домашен притвор, објави новинската агенција ТАСС.

Белорускиот дисидент Роман Проташевич беше уапсен заедно со својата девојка минатиот месец, откако нивниот авион беше принуден да слета во Минск поради, како што се покажа, лажен извештај за бомба, што предизвика широко распространета меѓународна критика и нови санкции против белоруските власти.

Слични содржини