Прва реакција на Кремљ на вознемирувачкото видео од обезглавување на украински војник

од Nikola Popovski
197 прегледи

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, го нарече страшно видеото од егзекуцијата на воени вооружени сили на Украина, но повика да се потврди неговата автентичност.

Песков изјавил дека треба да се провери автентичноста на „ужасното видео“ од наводното обезглавување на украински војник што се појави на Интернет.

„Сакам да кажам дека во светот на лажните информации во кој живееме, неопходно е да се потврди автентичноста на ова видео“, рекол Песков.

Портпаролот на Кремљ рече дека доколку се потврди автентичноста на видеото, надлежните органи ќе треба да утврдат кој го извршил ова злосторство.

Вознемирувачкото видео на кое се гледа обезглавување на маж, се појави на социјалните мрежи ден претходно. На видеото, маж во воена униформа лежи на земја и се обидува да се спротивстави додека друго лице го држи и му ја отсекува главата.

Слични содржини