Прво Кејт Мидлтон се повлече, сега други членови: Што се крие зад ненадејната одлука на кралското семејство?

од Vladimir Zorba

Наскоро би можело да има голема промена во британското кралско семејство, а сето тоа поради најавата на премиерот Риши Сунак дека изборите во земјата ќе се одржат на 4 јули. По Кејт Мидлтон, која се повлече од јавноста на лекување, сега тоа би можеле да го направат и останатите водечки членови на семејството.

Зборувајќи на прес-конференција пред Даунинг стрит 10, Сунак ги објави изборите, кои беа одобрени од кралот Чарлс.

„Претходно денеска разговарав со неговото височество кралот за да побарам распуштање на Парламентот. Кралот го одобри ова барање и ќе имаме општи избори на 4 јули“, рече Сунак.

Портпаролот на Бакингемската палата на 21 мај изјави дека кралското семејство ќе ги одложи ангажманите „што може да изгледа дека го одвлекува вниманието од изборната кампања“.

„Нивното височество упатува искрено извинување до луѓето кои може да бидат погодени од одложувањето“, додаде портпаролот.

Додека настаните околу 80-годишнината од Денот Д, вклучително и првото патување на кралот Чарлс во странство по објавувањето на дијагнозата за рак во февруари, се очекува да се одвиваат според планираното, други се разгледуваат и ќе бидат оценети од случај до случај.

Јуни требаше да биде напорен месец за британското кралско семејство бидејќи тогаш се одржува церемонијата Trooping the Color, годишната прослава на роденденот на монархот со парада во Лондон на 15 јуни, но и поради државната посета на императорот и Јапонската царица до Бакингемската палата. Кралот Чарлс (75) неодамна се врати на целосниот распоред на кралски должности, вклучително и јавни настани, среде лекувањето од рак. За време на посетата на Кралското училиште за воено инженерство, кралот рече дека му е мило што е „надвор од кафезот“ откако помина неколку месеци работејќи главно зад сцената од дома.

Изборите би можеле да доведат до трет премиер во владеењето на кралот Чарлс, кое започна во септември 2022 година по смртта на неговата мајка, кралицата Елизабета.

Последната формална должност на кралицата Елизабета како монарх беше кога ја назначи Лиз Трас за 15-ти премиер во нејзиното историско 70-годишно владеење. Кралицата почина два дена подоцна. Сепак, Трас набрзо стана премиер со најкраток стаж во историјата на Обединетото Кралство.

На состанокот во Бакингемската палата во Лондон, кралот Чарлс тогаш официјално го назначи Риши Сунак за водач на британскиот парламент, откако победи на натпреварот за лидерство на Конзервативната партија во октомври 2022 година.

По општи избори или оставка на премиерот, новиот потенцијален премиер традиционално ќе оди во Бакингемската палата на аудиенција кај кралот.

„За време на аудиенцијата, монархот ќе праша дали тој или таа ќе формира влада. Два одговори се реално можни на ова прашање. Најзастапено е прифаќањето“, се наведува во постапката.

Кралот има и приватна неделна аудиенција со премиерот „за да разговара за важни прашања“.

Слични содржини