Птичји грип се шири низ Европа

од Milan1

Француската влада ја стави целата земја во состојба на готовност поради птичји грип, бидејќи вирусот се шири низ Европа, соопшти Министерството за земјоделство.

Овој потег ќе го прошири барањето да се чуваат стадата живина во затворени простории, мерка што е во сила во некои области од септември, пишува „Ројтерс“.

„Од почетокот на август, 130 случаи на птичји грип се откриени кај диви животни или на фарми во Европа“, се вели во соопштението, додавајќи дека се идентификувани три случаи меѓу живината во североисточна Франција.

 

Слични содржини