Пукање во Тексас, има мртви, напаѓачот е во бегство

од Nikola Popovski

Најмалку три лица загинаа во денешното пукање во градот Остин, во американската држава Тексас, соопштија локалните власти. Полицијата споделува фотографии од осомничениот, кој сè уште е на слобода.

Осомничен за пукањето е 41-годишниот Афроамериканец Стивен Бродерик, кој претходно бил обвинет за сексуално злоставување на дете.

Според полициската управа во Остин, пукањето се случило во областа на Арборетум на северозапад, во станбен комплекс во таа област. На станарите им било препорачано да ја избегнуваат областа, додека за луѓето во близина се барало засолниште.

 

Слични содржини