Актуелно
Почетна / Глобално / Путин со нови бројни мерки против коронавирусот: Русија ќе го победи ова чудовиште

Путин со нови бројни мерки против коронавирусот: Русија ќе го победи ова чудовиште

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со гувернерите на сите области на Руската Федерација за состојбата со коронавирусот и даде нови бројни мерки што ќе бидат спроведени низ целата земја.

Тој првенствено рече дека сите прашања поврзани со борбата против ширењето на коронавирусот, треба да се решат исклучително брзо и професионално.

„Се надевам дека здравствениот систем ќе издржи и дека нема да биде потребно да се вклучат дополнителни сили. Ние мора да се бориме за животот на секој граѓанин во секој регион на Руската Федерација. Се надевам дека разбравте колку е вашата одговорност да ги искористите сите средства, колку е можно поефикасно. Ве молиме, дејствувајте професионално и вредно и внимавајте на секоја рубља. Навремено формирајте ги сите тимови, решавајте ги организациските прашања “, им рече Путин на гувернерите.

Путин исто така рече дека следните две или три недели ќе бидат клучни во борбата против коронавирусот и треба да се научи од искуството на сите земји во овој поглед.

„Русија не наидува по првпат на вакви проблеми, нашата земја се справува со сите предизвици и затоа ќе ја надмине оваа болест. Сè ќе помине, ова ќе помине “, рече тој.

Рускиот претседател исто така рече дека годинава ќе има драстичен пад на светската трговија и дека може да достигне дури 30 проценти. Што се однесува до Русија, рече тој, макроекономската состојба е стабилна.

Тој им порача на граѓаните дека многу добро разбрал дека е тешко да се остане меѓу четири sида, но дека сега е потребно.

„Уморни сте, имате многу финансиски и други проблеми во животот. Вашиот животен ритам е нарушен. За повеќето, останувањето дома како ова е болно и досадно. Сепак, ние немаме друг избор “, истакна тој.
Тој исто така рече дека треба да се истурка периодот на самоизолација, бидејќи успехот во борбата против вирусот лежи токму во дисциплината и одговорноста.

Рускиот претседател, исто така, наведе голем број на нови економски и социјални мерки.

-Малите и средни бизниси треба да се реструктуираат и нивните долгови да се вратат во фази;

-Приоритет за добивање државна помош им се дава на оние фирми кои продолжуваат да работат и покрај вирусот;

-Сите компании погодени од оваа криза ќе бидат одложени да плаќаат осигурување;

-Поради ситуацијата со короната, сите документи на руските граѓани, вклучително и пасошите, автоматски ќе бидат продолжени;

-Родителите на деца на возраст меѓу три и седум години ќе добијат социјална помош без тешки процедури;

-Оние кои ќе ги загубат работните места по 1 март ќе добијат државна помош во висина на минимален приход;

-Родителите кои ги изгубиле работните места ќе добијат исплата од 3.000 рубљи по дете;

-Медицинските работници кои се борат против коронавирусот ќе добијат додаток на плата од 25.000 до 80.000 рубљи;

-Медицинските работници ќе добијат плата без никакво одложување.

loading...