РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ: Уште три тела пронајдени по експлозијата во Леверкузен

од Vladimir Zorba

Денес уште три тела се пронајдени по експлозијата во индустриски парк во Западна Германија, која го зголеми бројот на загинати на пет, објави полицијата и обвинителството.

Тие изјавија дека нема да дадат други детали додека не бидат идентификувани жртвите, пренесе Ројтерс.

Полицијата истражува што ја предизвикало експлозијата што се случила во Чемпарк во Леверкузен, во која се вклучени компании кои произведуваат хемикалии, вклучително и Баер и Ланксес, и што доведе до избувнување на пожар во резервоарот со растворувачи.

Во експлозијата беа повредени 31 лице, а уште две се водат како исчезнати.

Експертите, исто така, анализираат дали саѓите што паднале на околината по експлозијата може да бидат токсични.

Резултатите се очекуваат најрано утре.

Слични содржини