Рекорден број на новозаразени во Турција

од Nikola Popovski

Бројот на нови инфекции со коронавирус во Турција се искачи на над 10.000 денес за првпат од средината на мај, достигнувајќи 11.094, додека 60 лица починаа, соопшти тамошното Министерство за здравство.

„Ако сакате утре да биде подобро од денес, држете се до мерките. Вакцинирајте се “, напиша министерот за здравство Фахретин Коча, објавувајќи ги податоците.

Бројот на новоинфицирани со Ковид-19 се намали на 4.418 на 4 јули за време на строгите ограничувачки мерки што беа укинати кон средината на мај.

Последните ограничувања што беа на сила беа укинати во јули.

Слични содржини