РОМАНИЈА КУПУВА 200 РАКЕТИ ЗА „ПАТРИОТ“: Набавка вредна над една милијарда евра

од Vladimir Zorba

Романското Министерство за одбрана ќе набави 200 проектили за системите „патриот“ во вредност од над една милијарда евра преку набавка која е дел од договорот со алијансата.

Како дел од консолидираната мултинационална набавка, која ги користи принципите на европската иницијатива Скај Шилд, Романија ќе набави 200 ракети „PAC-2 GEM-T“.

Романското Министерство за национална одбрана побара и доби одобрение од парламентот за учество во заедничката програма за набавки, а проценетата вкупна вредност за пакетот од 200 проектили наменети за дополнување на борбените резерви на романската армија е 1,09 милијарди евра, без ДДВ. вклучувајќи резервни делови, придружни услуги и друго, пренесува Ađerpres.

– Оваа набавка докажува дека Алијансата има соодветни и адаптирани решенија за безбедносната ситуација со која се соочуваме во Источна Европа, од почетокот на руската агресивна војна против Украина. Овој проект го сметам за успешен модел на соработка меѓу сојузниците и пример за развој на производствени капацитети за одбрана кој заслужува да се преслика на европско ниво, изјави романскиот министер за одбрана Ангел Тилвар, како што се наведува во соопштението на Министерството за одбрана на таа земја.

Тој додаде дека ресорното министерство ќе продолжи да презема понатамошни чекори за набавка на воена опрема и муниција од најновата генерација, со цел исполнување на целите на романската одбранбена политика.

Агенцијата за набавки и поддршка на НАТО ќе поддржи коалиција од сојузници, вклучувајќи ги Германија, Холандија, Романија и Шпанија за набавка на 1.000 ракети „Патриот“ за зајакнување на противвоздушната одбрана.

Договорот вреден 5,5 милијарди долари го доби „COMLOG“, заедничко вложување меѓу американската компанија „Raytheon“ и германската компанија „MBDA“.

Слични содржини