Русија ги објави своите нови граници

од Nikola Popovski

Советот на Руската Федерација денеска едногласно го ратификуваше законот за припојување на украинските региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје кон Русија. Документите сега се враќаат во Кремљ за конечниот потпис на претседателот Владимир Путин за официјално анексија на четирите региони кои претставуваат околу 18 отсто од меѓународно признатата територија на Украина.

Русија ги објави анексиите откако го одржа, како што го нарече референдумот, на окупираните територии на Украина. Западните влади и Киев рекоа дека гласовите го прекршуваат меѓународното право и дека биле принудени и нерепрезентативни.

И покрај тоа што помина низ рускиот парламент, Кремљ допрва треба официјално да ги одреди границите на новите региони, кои се уште делумно се под контрола на украинските сили. Затоа, сè уште не е сосема јасно каде Русија ќе ги означи своите меѓународни граници по завршувањето на анексијата, пишува Ројтерс.

Русија нема целосна контрола врз ниту еден од четирите региони, а во понеделникот портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека се во тек консултации во врска со границите на регионите Запорожје и Херсон.

Според интерактивната мапа што ја објави руската државна новинска агенција РИА Новости, може да се види дека на 30 септември, кога беа припоени четири украински региони, дошло до промена во означувањето на руската територија. Имено, оттогаш руските граници се поместени и во нив е вклучено подрачјето на четири украински региони, како и делот под украинска контрола.

Да потсетиме, во петокот, на 30 септември, рускиот претседател Владимир Путин претседаваше со церемонијата на потпишување на договорот за припојување на четири украински региони кон Русија. Рече дека граѓаните од четирите региони донеле одлука.

– Резултатите се познати – рече тој, зборувајќи за референдумите.

– Западот мора да запомни дека луѓето на окупираните територии се наши граѓани „засекогаш“ – додаде Путин.

Слични содржини