Русија и Иран: САД се окупатор во Сирија, ќе го пресретнеме со сила секој агресор

од desk2

Заедничкиот команден центар на коалицијата кој го подржува Башар ал Асад на власт во Сирија, објави дека ударот на САД од петокот ја заобиколил границата на дозволеното и отсега ќе реагираат со сила на секоја нова агресија и ќе ја зголемат поддршката за режимот во Дамаск .

Центарот за координација на командувањето на војниците на Русија, Иран, либанската група “Хезболах” и претежно шиитски милиции, потсетува “Ројтерс”. Во пракса тоа значи дека изјавата доаѓа од руските и иранските војници.

Турција, која учествува како трета водечка земја во предводениот од Русија обид за мировни преговори во Сирија го поддржува ударот на САД и повика во неделата Москва да се откаже од безусловната поддршка за останувањето на Асад на власт.
Изјавата на командата доаѓа во момент кога и во Русија и во странство аналитичари се сомневаат во ефикасноста на распоредените во Сирија на руски комплекси дури против ограничен ракетен напад на САД.

Исто така во неделата, државниот секретар на САД Рекс Тиларсон ја обвини Русија за со неактивност во почитувањето на договорот од 2013 година за уништување на сириските резерви на хемиско оружје кое придонело за бомбардирањето од почетокот на неделава, во која со гас загинаа 86 лица во провинција Идлиб. Во средата тој треба да е во посета на Москва.

Во емисијата “Оваа недела” на телевизијата Еј Би Си тој не ја обвини Русија директно за планирањето или извршувањето на хемискиот удар, но рече дека станува збор за “неуспех на Русија да го почитува обврските пред меѓународната заедница. Не сум видел никакви докази руските војницида биле соучесници на армијата на Асад, додаде тој. Но Вашингтон очекува Москва да отфрли сојузот со Асад, бидејќи “секој пат кога се случуваат овие ужасни напади, Русија уште повеќе почнува да носи некаква одговорност”.

Тонот на изјавата на заедничкиот команден центар испраќа сосема различно порака.

“Америка ја започна агресија во Сирија и таа ја премина ” црвената линија. Веќе ќе реагираме со сила на секој агресор или на секое заобиколување на овие линии од кого и да е, а Америка знае колку добра е нашата способност да реагираме”, цитира агенцијата текстот на заедничкото соопштение објавено од весникот “Илам ал Харби”.

Присуството на американски војници во Северна Сирија е нелегално и нивното воспоставување на контрола над реонот е еднаков на окупација, се вели уште во текстот. Ништо не може да не откаже од намерата ни да ја ослободиме Сирија, дополнуваат од коалициската команда.

Во неделата попладне Кремљ соопшти дека по телефонскиот разговор меѓу претседателите Хасан Рухани и Владимир Путин двајцата изјавиле дека агресивната американска акција против Сирија се недозволиви и прекршуваат меѓународното право.

Тие повикуваат за објективно истрага за бомбардирањето од 4 април, во која беа загрозени стотици луѓе во Идлиб. Русија и Иран декларираат подготвеност да ја продлабочат соработката во борбата против тероризмот, со цел стабилизирање на Блискиот Исток, дополнува агенцијата Интерфакс “.

Слични содржини