Русија ја прекина испораката на гас за Финска

од Берта Китинска

Руски Гаспром ја извести Финска дека ќе ја прекине испораката на природен гас од сабота наутро, на 21 мај, соопшти денеска финската државна веледрогерија Гасум.

Гасум одби да му плати на Гаспром во рубли, што Русија го бараше од европските земји.

„Многу е жално што испораките на природен гас според нашиот договор за снабдување сега ќе бидат суспендирани“, рече извршниот директор на „Гасум“, Мика Виланен.

Гасум најави дека ќе продолжи да испорачува гас до клиентите од други извори преку гасоводот Baltic Connector што ја поврзува Финска со Естонија.

Најголем дел од гасот што се користи во Финска доаѓа од Русија, но гасот сочинува само околу 5 отсто од неговата годишна потрошувачка на енергија.

Претходно во петокот, пред објавата за Гасум, портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Москва нема детални информации за договорите за набавка на Гаспром.

„Но, очигледно, никому ништо нема да му биде доставено бесплатно“, додаде Песков.

Русија претходно ја прекина испораката на гас за Полска и Бугарија, кои одбија да го платат овој итен случај во рубли.

Слични содржини