Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Шилегов: Од денеска по скопските улици, еден поинаков јавен превоз …(ФОТО)

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на социјалните мрежи објави дека од денеска низ скопските улици ќе сообраќајат новите автобуси на гас. Во Скопје во мај стигнаа 7 од 33-те нови автобуси кои ќе ги употребува Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) – Скопје за јавниот транспорт во главниот град. Станува збор за …

Повеќе

Шест часа траат преговорите меѓу Москва и Киев за снабдување со гас

Преговорите меѓу Москва и Киев за испорака на гас се во тек и траат веќе шест часа. – Преговорите продолжуваат, изјави портпарол на руската енергетска компанија „Газпром“, кој не потврди кога може да се очекува конечно потпишување договор. Во меѓувреме, украинската Влада одобри потпишување на договорот со Москва. Главните параметри …

Повеќе

Постигнат начелен договор меѓу ЕУ, Украина и Русија за транзит на гасот

Русија и Украина под покровителство на ЕУ синоќа постигнаа договор за принципите за транзит на гасот, најави еврокомесарот Марош Шефчович, олеснувач на преговорите меѓу Киев и Москва. Последната рунда на овие трилатерални преговори заврши без договор и со малку надеж за пробив, но вчера Европската Комисија изрази задоволство што е …

Повеќе

Од 1 јануари почнува транзитната испорака на природен гас од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија

Од 1 јануари 2020 година ќе почне транзитната испорака на природен гас  од „Турски поток“ кон Грција и Северна Македонија, изјави извршниот директор на „Булгартрансгаз“, Владимир Малинов. Според него, компанијата ќе почне оваа недела да го полни со гас гасоводот од 11 километри и дека до 15 декември Бугарија ќе биде …

Повеќе

И се заглавила штиклата на гас, направила карамбол во центарот на Бања Лука (ВИДЕО)

Несекојдневна сообраќајна несреќа се случила денес во Бања Лука кога возило од марката Пежо влетало во излог на продавница. Како што неофицијално се дознава, на девојка која го управувала возилото и се заглавила штиклата меѓу папучата за гас и кочницата. Таа возела во кружен тек по што завршила во излог …

Повеќе