Руската ФСБ ја пребарала канцеларијата на Пригожин, пронашле 47 милиони долари

од Vladimir Zorba
395 прегледи

Водачот на руските платеници бунтовници Евгениј Пригожин во саботата изјави дека кутиите со готовина што ги пронашла руската безбедносна служба ФСБ во возила во близина на неговата канцеларија во Санкт Петербург, требало да ги покријат платите и другите трошоци на неговите борци од групата Вагнер.

Руските медиуми, чии информации не можат да се проверат, пишуваат дека во картонските кутии имало 4 милијарди рубљи (47 милиони долари).

Слични содржини