Руски нобеловец: Никој повеќе не може да каже дали Путин ќе го притисне црвеното копче

од Stefanija Kuzmanovska

Руските власти можеби го затворија неговиот весник, но главниот уредник на „Новаја Газета“, Димитриј Муратов, одбива да дозволи да биде замолчен. Муратов, кој е и добитник на Нобеловата награда за мир, е загрижен до каде ќе оди Кремљ во пресметката со Западот.

„Две генерации живееја без закана од нуклеарна војна“, вели Муратов во интервју за Би-Би-Си.

„Но тој период заврши. Дали Путин ќе го притисне нуклеарното копче или не? Кој знае? Тоа никој не го знае. Не постои ниту еден човек кој може да го каже тоа со сигурност“, додава тој.

Откако Русија започна сеопфатна инвазија на Украина во февруари 2022 година, тропотот на нуклеарното оружје на Москва е често и гласно.

Високите функционери ги отфрлија несуптилните навестувања дека западните земји кои ја вооружуваат Украина не треба да вршат преголем притисок врз Русија.

Рускиот претседател Владимир Путин пред неколку дена ги објави плановите за распоредување на тактичко нуклеарно оружје во Белорусија.

Тогаш еден од неговите најблиски соработници, Николај Патрушев, предупреди дека Русија има „модерно уникатно оружје способно да го уништи секој непријател, вклучително и САД“.

Слични содржини