Руски шпионски пар уапсен во Шведска

од Nikola Popovski

Помалку од една недела откако шведската полиција уапси руски брачен пар под обвинение за шпионажа, истражувачката фирма „Bellingcat“ откри дека парот поседува стан во истата зграда во Москва како и неколку други високи вработени во ГРУ, руската воена разузнавачка служба. Меѓу другите познати жители се наводните учесници во труењето со Новичок и човекот кој ја водеше кампањата за дезинформации за соборениот Лет 17 на Малезија ерлајнс.

Претходно беше објавено дека двајца руски имигранти и наводни шпиони биле уапсени во Стокхолм на 22 ноември. Истражувачите на Експресен и Центарот за досие (проект финансиран од поранешниот нафтен тајкун Михаил Ходорковски, кој следи осомничени криминалци поврзани со Кремљ) ги идентификуваа осомничените како 59-годишниот Сергеј Скворцов и 58-годишната Елена Кулкова. Тие живеат во Шведска од 1997 година и покрај руското државјанство имаат и шведско државјанство. Според обвинението на Окружниот суд во Стокхолм, осомничените шпионирале за Русија од 2013 година. Основачот на „Bellingcat“, Елиот Хигинс, ја објави приказната на Твитер, цитирајќи го неговиот колега Кристо Грозев.

Грозев пријавил дека брачниот пар и нивната ќерка биле регистрирани како сопственици на стан во Москва на улицата Зорге бр. 36. Не е познато дали парот некогаш живеел таму. „Bellingcat“ открива и дека во соседниот стан живее генерал-мајор на ГРУ Денис Сергеев, наводниот учесник во труењето на Скрипал. Сергеев наводно бил вмешан во труењето на бугарскиот бизнисмен Емилијан Гебрев со новичок во 2015 година.

Во истата зграда живее генерал-мајор Андреј Аверјанов, началник на единицата ГРУ 29155, познат по убиствата во странство. Аверјанов, меѓу другото, бил командант на операцијата која во 2014 година предизвикала експлозии во магацините за муниција во чешка Врбетица. Во таа акција учествувале наводните офицери на ГРУ, познати по имињата Александар Петров и Руслан Боширов.

Покрај тоа, во зградата е сместен и генерал-мајор Андреј Иличенко, кој, според Bellingcat, е одговорен за повеќе кампањи за дезинформација на GRU. На пример, според изворите на Bellingcat од руското издание The Insider, Иличенко ја надгледувал соработката помеѓу поранешната новинарка на „Раша Тудеј“ Џејн Џерласова и Холанѓанецот Макс ван дер Верф, кои (под маската на истражната единица наречена „Bonanza Media“) ширеле лажни вести за Летот 17 Малезија ерлајнс. Откако „Инсајдер“ го објави тој извештај, полицијата извршила претрес во станот на главниот уредник Роман Доброхотов како дел од постапката за клевета против Ван дер Верф. Доброхотов набрзо избегал од Русија.

Слични содржини