САД: Нацистичко знаме пронајдено во камионот кој удри во бариери кај Белата куќа

од Stefanija Kuzmanovska

Нацистичко знаме со свастика е пронајдено во камионот кој синоќа удри во безбедносните бариери на плоштадот Лафајет пред Белата куќа во Вашингтон, соопшти претставник на американската тајна служба.

Соопштено е и дека истрагата е во тек, а возачот на камионот е уапсен. Во овој инцидент нема повредени.

„Во инцидентот нема повредени, а причината и другите детали за овој инцидент се истражуваат“, објави портпаролот на американската тајна служба Ентони Гуглиелми на својот Твитер профил и додаде дека некои околни патеки и пешачки патеки се затворени, пренесува „Ројтерс“.

Блискиот хотел „Хеј Адамс“ беше евакуиран на барање на Тајната служба, објави „Вашингтон пост“, а телевизијата VUSA во живо прикажа видео од камион U-Haul покрај редот челични столбови, со униформирани полицајци и полициски кучиња во близина.

Како мерка на претпазливост, задната врата на камионот била отворена со помош на роботска полициска машина на далечинско управување.

Слични содржини