САД остануваат загрижени за ситуацијата во Израел

од Vladimir Zorba

Соединетите Американски Држави остануваат загрижени за ситуацијата во Израел, а претседателот Џо Бајден ја сподели својата загриженост за предложената судска реформа директно со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, соопшти денеска Белата куќа.

Портпаролот на Белата куќа, Џон Кирби повика на компромис од сите страни во минатите настани поради неодамнешните настани, објави Ројтерс.

Нетанјаху денеска ја одложи одлуката за жестоко оспоруваните планови за судски реформи до следниот месец поради стравувањата дека најтешката криза во земјата во последните години може да ја растури неговата коалиција или да ескалира во насилство.

Слични содржини