Семејствата на израелските заробеници бесни на Нетанјаху: „Хамас ги врати, не ти“

од Stefanija Kuzmanovska

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се сретна со семејствата на заробениците ослободени од Газа на средбата која израелските медиуми ја опишаа како многу напната.

Средбата се одржала во екот на засилените борби во опколениот Појас Газа. Израел објави дека на таа територија останале околу 138 затвореници.

Неколку роднини кои присуствуваа на состанокот си заминаа критикувајќи ја владата на Нетанјаху.

Дани Миран, чиј син Омри бил меѓу заробените, рекол дека бил толку згрозен што излегол среде средбата.

„Нема да навлегувам во детали за тоа што се разговараше, но целата оваа изведба беше грда, навредлива, неуредна“, изјави тој за израелскиот Канал 13, велејќи дека владата направила „фарса“ од тоа.

„Тие велат: ‘Ние го направивме ова, го направивме тоа’. (Водачот на Хамас во Газа, Јахја) Синвар е тој што ги врати нашите луѓе назад, а не тие. Ме лути што велат дека тие диктирале работи. Не диктираа ниту еден потег“, додаде тој.

Израел соопшти дека неколку жени и деца остануваат во рацете на Хамас, додека семејствата со возрасни машки роднини во заробеништво апелираат тие да не бидат заборавени.

„Тоа беше многу бурен состанок, многу луѓе викаа. Сите се обидуваме да се погрижиме нашите најблиски да се вратат дома“, рече Џенифер Мастер, чиј партнер Андреја сè уште е држен од страна на Хамас.

„Ние веруваме во нашите деца, дека тие се силни и дека ќе го надминат ова и сакаме нашата влада и војската да го направат тоа што го прават што е можно побрзо – што е можно побрзо – за да започнат преговорите“, рече Идит Охел, мајка на 21-годишниот заложник Алон, за време на онлајн панел организиран од Форумот за заложници и исчезнати семејства.

Слични содржини