СЕНЗАЦИЈА ВО ЗАГРЕБ: Динамо го нокаутира Тотенхем, Мурињо добро ќе ги памети Ристовски и Адеми

Фудбалерите на Динамо Загреб со голем пресврт и победа над тимот на Тотенхем на реваншот во Загреб се пласираа во четвртфиналето од Лигата на Европа со 3: 0.

Динамо славеше со 3: 0 по 120 минути игра, откако час и половина фудбал заврши со два гола во мрежата на лондонскиот тим, со што го изедначи резултатот на првиот натпревар.

Загреб поведе во 62-та минута по еден добар контранапад кога Оршиќ убаво позицијата на лево крило влезе надесно и оттаму, покрај својот чувар, испрати прецизна топка во далечниот агол од голот на Тотенхем за 1:0.

Истиот играч беше заборавен на средината на казнениот простор во 83-та минута по фантастичниот напад на Динамо. Комбинираа неколку фудбалери, а првото додавање започна токму од Оршиќ.

Мислав ја подаде топката до капитенот и македонски репрезентативец Аријан Адеми, кој ја продолжи топката на десната страна, од каде што Ијај Билив Атимвен го врати нафрлениот удар за Оршиќ, кој само ја заби топката во мрежата за 2: 0.

Истиот играќ се погрижи за целосниот шок на Максимир во 106-та минута. До тој момент, на Тотенхем веќе не можеа да му помогнат Бејл, Ло Селсо и Ндомбеле, кои влегоа во меѓувреме.

Македонските репрезентативци Стефан Ристовски и Аријан Адеми го одиграа целиот натпревар за Динамо Загреб. Ждрепката за четвртфиналето од Лигата на Европа ќе се одржи утре во 13 часот во Нион.