Шефот на СЗО: Светот се соочува со сериозни предизвици

од Stefanija Kuzmanovska

Светот се соочува со сериозни предизвици, вклучувајќи го ковидот, војната во Украина и мајмунските сипаници, рече шефот на Светската здравствена организација Тедрос Гебрејесус за време на говорот во Женева.

Експерти од здравствената агенција на Обединетите нации се состанаа во швајцарскиот град за да разговараат за појавата на мајмунски сипаници во 15 земји надвор од Африка, објави Би-Би-Си.

Ковид, војната во Украина и мајмунските сипаници се сериозни предизвици со кои се соочува светот.

Слични содржини