Си: Кина е подготвена да соработува со САД во надминувањето на разликите

од Stefanija Kuzmanovska

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави во средата дека Кина е подготвена да соработува со Соединетите Држави бидејќи двете страни управуваат со нивните разлики и работат заедно на решавање на глобалните предизвици, објавија кинеските државни медиуми.

Дали САД и Кина би можеле да воспостават „вистински“ начин на договор или не ќе биде од клучно значење за светот, рече Си во писмото доставено на годишната вечера на Националниот комитет за односи меѓу САД и Кина со седиште во Њујорк.

Повикот на Си за постабилни билатерални врски, за кои вели дека треба да се градат врз принципите на „взаемно почитување, мирен соживот и соработка меѓу двете страни“, доаѓа пред клучната посета на министерот за надворешни работи Ванг Ји на Вашингтон оваа недела.

Посетата на кинескиот министер за надворешни работи од четврток до сабота ќе претставува личен ангажман на највисоко ниво пред очекуваната средба меѓу американскиот претседател Џо Бајден и Си во Сан Франциско на самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC) во ноември.

Неколку највисоки американски функционери, вклучително и државниот секретар Ентони Блинкен, се состанаа со нивните кинески колеги во Пекинг ова лето.

Главниот приоритет на Вашингтон е да обезбеди интензивна конкуренција меѓу двете најголеми светски економии и нивните несогласувања за низа прашања од трговијата до Тајван и Јужното Кинеско Море да не прераснат во конфликт.

„Кинеските набљудувачи веруваат дека посетата (на Ванг) ќе го отвори патот за можна средба меѓу двајцата шефови на држави, но додаде дека Вашингтон мора да вложи конкретни напори да одговори на загриженоста на Пекинг и да ја покаже својата искреност“, пишува кинескиот државен весник „Глобал тајмс“, пренесува „Ројтерс“.

Слични содржини