Социјалдемократот Шолц победи и во третото соочување пред изборите во Германија

од Vladimir Zorba

Според гледачите, социјалдемократскиот кандидат Олаф Шолц е победник во третото, последно телевизиско соочување пред изборите во Германија. Во брзата анкета на Институтот Форса, дури 42 проценти од гледачите рекле дека Шолц имал најдобри резултати. За лидерот на Демохристијаните, Армин Лашет, гласаа 27 проценти, а за кандидатката на Зелените, Аналена Бербок, 25 проценти.

Таканаречениот „Триел“ – „дуел“ на тројцата – се одржа точно една недела пред изборите во Бундестагот, по што Ангела Меркел ќе се пензионира политички по шеснаесет години на чело на Владата.

Овој пат, фаворитот Олаф Шолц немаше црвени уши за време на дебатата, што му се случува само кога ќе се изнервира, иако тоа не го покажува со својата реторика. Во претходната конфронтација, Шолц зовре кога Лашет жестоко го нападна поради рацијата во Министерството за финансии, што го води Шолц.

Но, во неделата имаше значително помалку вербални напади во перформанс коорганизиран од приватните телевизиски станици ПроСибен и Сат.1. Се се вртеше околу програмски теми како што се социјална правда, заштита на климата, ставови кон пандемијата и дигитализација. Практично не се зборуваше за надворешна и безбедносна политика, дури ни за Европската унија.

Кога Мики Маус се грижел за климата

Социјалните прашања го покажаа преклопувањето помеѓу програмите на Социјалдемократите и Зелените, а некои коментатори веќе пишуваат дека двете партии се движат кон коалиција по изборите. Очигледно, за тоа ќе им треба трет партнер, но се уште не е јасно дали тоа би можело да бидат либералите или левицата.

СПД и Зелените се за минимална плата од 12 евра бруто, и финансиски придобивки за семејствата, особено оние со деца. Демохристијаните, пак, се против законско зголемување на минималната плата, а Лашет рече дека „не е соодветно“ кога државата се меша во преговорите меѓу синдикатите и работодавачите.

Водителот ја започна темата за климатските промени на оригинален начин, прикажувајќи го стрипот „Мики Маус“ од 1993 година, кој зборуваше за сечење дождовни шуми. „Така, пред триесет години, Мики Маус се занимаваше со климатските промени“, рече таа и го праша Лашет дали некој во неговата партија чита стрипови.

Лашет, од друга страна, заврши одлична работа, велејќи дека во времето кога беше објавен тој „Мики Маус“, демохристијанскиот министер за заштита на животната средина беше првиот што ја стави темата за климатските промени на дневен ред.

Меѓутоа, таа тема е природниот терен на Аналена Бербок, која го повтори барањето следната влада да биде „климатска“. Таа бара од 2030 година, дизел и бензински автомобили повеќе да не се произведуваат, а производството на енергија од јаглен да се напушти пред 2038 година, како што е сега планирано.
„Не можете да кажете дека се држите до парискиот договор за климата и горите јаглен уште 17 години“, им рече таа на двајца конкуренти чии партии ја водат земјата заедно.

Лашет рече дека е грешка Германија да се откаже од атомската енергија пред јагленот. Шолц предупреди дека целата германска индустрија мора да стане климатски неутрална најдоцна за четвртина век. Како канцелар, рече тој, ќе постави обврзувачки цели во првата година од неговиот мандат.

СПД се уште води

На крајот, сепак, Лашет успеа малку да го „боцне“ Шолц. Кога на кандидатите им беше дадена можност меѓусебно да си постават прашање, Лашет ја праша Бербок каква презентација очекува Олаф Шолц пред финансиската комисија на Бундестагот. „Целосна транспарентност“, рече таа. И на крајот, не беше премногу непријатно за Шолц.

Според најновите анкети, СПД има 25-26 проценти од гласовите, додека демохристијаните имаат 21-22. Потоа следуваат Зелените (15-16), Либералите и Алтернативата за Германија (по 11) и Левица (6). Гласањето ќе се одржи следната недела (26 септември), а пет минути по затворањето на избирачките места, во 18:05 часот, ќе бидат познати првите излезни анкети, кои обично се речиси точни.

Слични содржини