Средба меѓу Вучиќ и Курти на 18-ти август во Брисел

од Nikola Popovski

Следната рунда од дијалогот меѓу Србија и Косово на највисоко политичко ниво ќе се одржи на 18 август во Брисел, потврди Петер Стано, портпарол на Европската унија.

„Можам да потврдам дека, откако високиот претставник на ЕУ Жозеп Борел ги покани двете страни во Брисел, српскиот претседател Вучиќ и косовскиот премиер Курти ја прифатија неговата покана и ќе дојдат во Брисел на 18 август“, потврди Стано во писмената реакција што ја достави до медиумите, пренесува Радио Слободна Европа.

Тој наведе дека српскиот претседател и косовскиот премиер ќе бидат примени од шефот на европската дипломатија Борел, како и од специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак, со цел заеднички да разговараат за „патот напред во дијалогот меѓу Приштина и Белград. “.

Ова ќе биде прва средба меѓу Курти и Вучиќ во рамки на дијалогот за нормализација на односите по повеќе од една година. Последен пат тие се сретнаа во Брисел во јули 2021 година.

Откако Курти е на чело на Владата на Косово, досега се одржани само две средби на највисоко политичко ниво. Двете средби поминаа со тензии и меѓусебни обвинувања.

Претставниците на ЕУ директно вклучени во дијалогот секогаш предупредуваа дека ќе свикаат нова средба на највисоко политичко ниво само кога ќе видат дека партиите се подготвени да постигнат напредок во процесот.

Шефот на европската дипломатија Жозеп Борел на почетокот на оваа недела ги покани Курти и Вучиќ да дојдат во Брисел, во време на зголемени тензии на Косово, кои настанаа откако Србите на северот на Косово ги блокираа патиштата до премините. со Србија, Јариње и Брњак.

Барикадите беа воспоставени во недела, на 31 јули, ден пред да стапат на сила одлуките на косовската Влада за издавање документи за влез-излез за српските државјани кои влегуваат во Косово и за промена на српските регистарски таблички.

По дипломатската интервенција на Вашингтон, тамошната Влада најави дека ќе го одложи спроведувањето на одлуките кога ќе се отстранат барикадите.

Слични содржини