Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / Стефановиќ за изборите во Косово: Не може Курти да ја занемари волјата на српскиот народ

Стефановиќ за изборите во Косово: Не може Курти да ја занемари волјата на српскиот народ

Албанските партии кои добија поддршка од албанскиот народ на изборите на 6-ти октомври за Косово, ја продолжуваат својата политика на непочитување на договорот во Брисел и покажуваат дека не сакаат да разговараат, рече денеска министерот за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Стефановиќ, коментирајќи ја изјавата на Албин Курти дека не сака да зборува со Српскa листа затоа што не го признава Косово како независно, рече дека не е легитимно некој да го стори тоа според волјата на српскиот народ.

„Српска листа повеќе од убедливо потврди дека е апсолутен претставник на Србите на Косово. Волјата на српскиот народ не може да биде занемарена со тоа што ќе речете дека не сакате да разговарате со луѓе кои имаат единствена легитимност да разговараат, а да најдете други Срби кои немаат поддршка, им рече Стефановиќ пред новинарите по отворањето на конференцијата за национална безбедност.

Тој истакна дека секој што ќе одбие дијалог и не сака да разговара за идните прашања, греши и дека нема да ја олесни позицијата на Србите.

Според Стефановиќ, претседателот Александар Вучиќ исто така предупредил кога рекол дека Србија мора секогаш да биде одговорна и да дејствува попосветено од другите.

Во врска со посетата на американскиот специјален претставник за претседател на САД, Ричард Гренел, Стефановиќ вели дека ќе се види што може да се стори, бидејќи се уште е многу важно за Србија, Косово да ги укине даноците на стоките за централна Србија и БиХ.

„Ова го поставивме како важна точка за продолжување на дијалогот. Ако не ги почитувате меѓународните договори, Бриселскиот договор, како можеме да веруваме дека се за што разговаравме ќе биде почитувано и спроведено“, рече министерот за внатрешни работи.

Како што вели тој, сите предизвици се тука и Србија продолжува да се бори за српскиот народ.

„Се бориме за Србите во Косово, затоа што тие се загрозени, тие се тие што живеат како граѓани од втора класа – имавме можност да го видиме не само во овој изборен процес, туку и во сите претходни години и мора да укажеме што се случува“, заклучи Стефановиќ.

loading...