Столтенберг: Подготвени сме да ја одбраниме секоја педа од нашата територија

од Stefanija Kuzmanovska

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека вежбата на Алијансата „Воздушен бранител“ испраќа порака дека НАТО е подготвен да ја брани секоја педа од својата територија.

„Ова е најголемата воздушна вежба во историјата на НАТО. Тоа кажува дека сме подготвени да ја одбраниме секоја педа од нашата територија“, рече Столтенберг и наведе дека целта на вежбата е да се спречи конфликт, а не да се испровоцира.

Агенцијата ТАСС потсетува дека вежбата „Воздушен бранител“ започна во Германија и во соседните земји на 12 јуни и треба да трае две недели и дека за тоа време околу 250 авиони ќе вежбаат да одбиваат евентуални напади од истокот.

Слични содржини