СЗО бара 11,5 милијарди долари за борба против делта сојот на вирусот

од Stefanija Kuzmanovska

Светската здравствена организација (СЗО) бара 11,5 милијарди долари во итни средства за борба против повеќе заразната делта варијанта на коронавирусот, се наведува во нацрт -извештајот до кој „Ројтерс“ имал пристап.

Голем дел од парите што се бараат од партнерите на СЗО се потребни за купување тестови, кислород и маски за лице за посиромашните земји, според документот, кој се очекува да биде објавен оваа недела.

Како што е соопштено, извештајот, кој се уште може да се промени, ги прикажува резултатите и финансиските потреби на програмата ACT за поддршка на вакцините, третманот и дијагнозата на ковид-19 ширум светот.

Програмата, која беше воспоставена на почетокот на пандемијата, се уште е недоволно финансирана, а нејзините координатори стравуваат дека ќе остане таква, изјави за „Ројтерс“ неименуван претставник на ACT.

Како резултат на тоа, СЗО намали скоро 5 милијарди долари во вкупните дополнителни барања за финансирање, покажува документот, додека и натаму ѝ се потребни 16,8 милијарди долари, речиси онолку колку што беа собрани досега, и итно се потребни 7,7 милијарди долари.

Во документот, исто така, се бара дополнителни 3,8 милијарди долари, над 7,7 милијарди долари, така што следната година ќе може да се испорачаат 760 милиони дози вакцина против ковид-19.

„Овие опции за купување мора да се имплементираат во наредните месеци или ќе се изгубат дозите на вакцините“, предупредува документот.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, минатата недела рече дека итно се потребни 7,7 милијарди долари, но не даде преглед на планираните трошоци и не кажа колку дополнителни пари се потребни за вакцини.

Дел од проектот за дистрибуција на вакцини се повеќе се потпира на донации од богатите земји, наместо на сопствени акции, откако клучниот индиски производител го ограничи извозот на вакцини за да го зголеми своето производство на вакцини.

Слични содржини