СЗО: Можно затворање на регионалната канцеларија во Русија

од Stefanija Kuzmanovska

Канцеларијата на Светската здравствена организација за Европа денеска донесе резолуција што може да резултира со затворање на регионалната канцеларија на СЗО во Русија и откажување на состаноците во таа земја.

Резолуцијата е донесена „како одговор на руската инвазија на Украина“, пишува „Ројтерс“.

На посебна седница на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа, резолуцијата беше усвоена со 43 гласа „за“, три „против“ и два воздржани, а беше поддржана од Украина и од Европската унија.

Слични содржини