СЗО одобри испитување на африкански лековити билки за борба против Ковид

од Vladimir Zorba

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги утврди правилата за тестирање на африкански хербални лекови за борба против Ковид-19.

Правната потврда ќе биде единствената основа за усвојување на безбедни и ефективни традиционални терапии, објави агенцијата, пренесува „BBC“.

Секој традиционален лек за кој се проценува дека е ефикасен, може брзо да се следи за големо производство, се додава.

СЗО изјави дека новите правила имаат за цел да им помогнат и да ги зајакнат научниците во Африка да спроведат соодветни клинички испитувања.

Околу 140 потенцијални вакцини за Ковид-19 се развиваат ширум светот, а десетици се веќе тестирани на луѓе во клинички студии.

Покрај овие напори, сега е дадено и зелено светло за три клинички испитувања со употреба на традиционални африкански лекови.

loading...

Слични содржини