Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Николовски: Одберете драги пријатели – Брисел и Европска Унија или Хунзите, Белизе и Субрата Рој

Чекориме напред. Лека и сигурно работите се менуваат. Имаме уште многу што да менуваме, но вреди и да се потсетиме кај бавме и кај сме сега, кажа генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски. „СДСМ за само три години направи историски пресврт во меѓународната политика и ги оствари стратешките цели на …

Повеќе

Спасовски: Само политичари кои се грижат за сите може да донесат добро и на Чаир и на оваа држава

Носителот на листа во ИЕ 2, Оливер Спасовски, се обрати во Чаир со пораката дека оваа општина покажува како се живее во Едно општество за сите, концепт што граѓаните Македонци, Албанци, Срби, Роми, Турци, Власи, Бошњаци, други, денес го градат во целата држава успешно и дека земјата продолжува по правиот …

Повеќе

Николовски: За две и пол години од раб на граѓанска војна и крв во Собранието, стигнавме до НАТО

„Ние сме генерација политичари која храбро и одговорно се зафати да го реши тоа што никој досега не го решил, за да не губиме време. Затоа што оваа земја нема време за да губи повеќе генерации. Затоа храбро ги донесовме сите одлуки. За само две и пол години од раб …

Повеќе

Лукаревска: Она што го наследивме не шокираше, од таква позиција горди сме што ги зголемивме минималната и просечната плата

Ако видиме која е реализација на програмата” За живот”, сигурно 85% од проектите се реализирани, она што го нудиме во програмата “Можеме”е реалност не само во делот на повисоки плати и повисоки пензии, на македонската развојана економија, туку во сите сегменти од програмата, рече Сања Лукаревска, носител на листа во …

Повеќе

Николовски: Гласајте за концептот кој обезбедува повеќе пари, а не за обнова на режимот кој ви ги крадеше парите

ВМРО-ДПМНЕ во изборната кампања на сите им го врати сеќавањето на она време кога, ког граѓаните беа газени, уценувани, злоупотребувани. – Време кое мислевме дека го оставивме зад нас. Разликата е јасна и огромна. Во две и пол години колку што имавме чест да ја водиме владата, покажавме што значи …

Повеќе

Заев: И во време на светска, здравствена и економска криза не се откажавме од концептот парите назад кај граѓаните

Дванаесет илјади стечајни работници, денеска добиваат месечен надоместок од осум илјади денари за да не бидат без примања, имаат поддршка од својата земја, рече претседателот на СДСМ, Зоран Заев при денешната посета на Куманово, од каде најави зголемување на опфатот на граѓани кои ќе добијат платежна картичка, меѓу нив стечајци, …

Повеќе

Шахпаска: За три години, СДСМ не само што ја зголеми социјалната помош, воведе детски и образовен додаток

За три години покажавме вистинска грижа за граѓаните, додека ВМРО-ДПМНЕ покажаа грижа само за Груевски, истакна Јагода Шахпаска носителка во ИЕ 3. „Наместо помош и поддршка на најранливите категории на граѓани, ВМРО-ДПМНЕ со години го држеше нивото на социјална помош на срамно ниско ниво и ја злоупотребуваше во партиски цели …

Повеќе

Спасовски: Да не дозволиме да се врати обновата кои сакаа за уши да ги влечат Ромите на гласање

Да не дозволиме да се врати обновата кои сакаа за уши да ги влечат Ромите на гласање. Ова го посочи премиерот Оливер Спасовски на средба со граѓани, додавајќи дека Ромите треба да останат во нашата држава. „Да не дозволиме да се врати обнова на режимот за да не се врати …

Повеќе

На знаковен јазик објавена програмата на СДСМ и Коалицијата Можеме (ВИДЕО)

Водејќи се од принципите на инклузивност и еднаквост, СДСМ и Коалицијата „Можеме” шесте клучни столба од Програмата ги објавија на знаковен јазик. На овој начин, најважните, клучните ветувања и заложби на СДСМ и коалицијата „Можеме” сега се достапни и за лицата со оштетен слух и за лицата со оштетен вид. …

Повеќе

Заев: За мене е успех ако ги победиме ДУИ и Алијанса во ИЕ 6, макар со еден пратеник повеќе

Верувам дека во ИЕ6 ќе ги победиме ДУИ и Алијансата со еден пратеник повеќе, вели лидерот на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Зоран Заев при денешното гостување во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“. Според него, долгото седење во власта на ДУИ, резултирало со статус на богови во одредени сегменти. „За мене …

Повеќе