Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Mицкоски: Ова е протестен марш со кој почнува крајот на неславното владеење на СДСМ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на маршот за правда изјави дека екс премиерот Зоран Заев е виновен затоа што бил премиер, обвинител и судија и дека со овој марш почнува крајот на неславното владење на СДСМ. Тој на почетокот потсети на неодамна емитуваните аудио-снимки на коишто се слуша како …

Повеќе

ФОТО: Мицкоски како Заев, со пораки зад него додека зборува на бина

На денешниот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, излезе да зборува со позадина идентична како на митинзите на СДСМ пред изборите во 2016 година. Младината на партијата со банери во рацете, со разликата што, на оние од сега владејачката партија беа испишани пораки од кампањата „За живот“, …

Повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги загрозува европските аспирации на државата

ВМРО-ДПМНЕ е криминална и антидржавна партија која ги загрозува европските аспирации на државата за да си отвори шанса повторно да го инсталира режимот и да го амнестира партискиот криминал.Нивниот последен скандал е обидот да издејствуваат Европската Унија да не и додели датум за почеток на преговори на Северна Македонија. Со …

Повеќе

Петров: За 2,5 години обезбедивме работни места за 60.000 граѓани

Преку иновативни политики и развојни реформи за само 2,5 години успевме, не само да ја стабилизираме македонската економија, туку и да обезбедиме раст кој овозможува вистински бенефит за сите граѓани. Што значи ова?Со отворање на 60.000 нови работни места, обезбедивме посигурна иднина на 60.000 граѓани и семејства, вели Коста Петров, …

Повеќе

СДСМ: Ја покачивме пензијата за над 1.700 денари и социјалната помош за 300%

СДСМ создава праведно општество кое вистински ја намалува социјалната нееднаквост. Посветени на економските мерки ние се грижиме за достоинствен живот на повозрасните граѓани.Над 324.000 пензионери добија покачување на јанураската пензија од 722 денари. До крајот на 2020 година пензиите ќе пораснат за вкупно околу 900 денари, велат од СДСМ. Сега …

Повеќе

СДСМ: Извршителот Мицкоски беше најлошиот директор на ЕЛЕМ, тој и Груевски ја поскапеа струјата и го ограбија народот

Извршителот Мицкоски, советникот на Груевски за енергетика, беше најлошиот директор на ЕЛЕМ и водеше катастрофална енергетска политика. Во негово време цената на струјата растеше, а тој со професорска плата стана сопственик на хидроцентрали, стои во соопштението од СДСМ. „СДСМ за 2,5 години ги реализираше ветувањата дадени кон граѓаните, како што …

Повеќе

СДСМ: За две и пол години просечнаа плата повисока над 4.000 а минималната за 5.500

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија како одговорна партија останува посветена да работи исклучиво во интерес на граѓаните и државата, соопштуваат од партијата. „Со доаѓањето на власт на СДСМ минималната плата прво порасна на 12.000 денари, за потоа да достигне 14.500 денари. Тоа е раст на минималната плата за 5.500 денари за …

Повеќе

Чулев за себепромоција и лажен успех, загрози меѓународна операција, а од друга страна граѓаните се уште се без патни исправи

На лажните вести и нереалните крими сценарија на ВМРО-ДПМНЕ им нема крај. Секојдневно потврдуваат дека немаат со што друго да настапат пред граѓаните, па измислуваат непостоечки и вештачки конструирани случаи. ВМРО-ДПМНЕ се без идеја, без програма и без визија за државата и граѓаните. Овојпат, во трка по ексклузивни информации и …

Повеќе

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ја одведе и државата и својата партија во долгови

ВМРО-ДПМНЕ е партија со долг од 8 милиони евра, а Христијан Мицкоски е стечаен управник на најнедомаќинската и најрасипничката партија.11 години ВМРО-ДПМНЕ, предводена од диригентот Никола Груевски и извршителот Мицкоски ја пустошеше државата, ги задолжи и ги крадеше граѓаните, вели Стефан Васев од СДСМ. За време на режимот бруто надворешниот …

Повеќе

СДСМ: Просечната плата, во изминатите 2,5 години се зголеми за над 4.000 денари

Просечната плата во земјата од 2017 година бележи континуиран нагорен тренд во изминатите две години и се зголеми за речиси 3000 денари од 22.808 денари во јуни 2017 на досега највисоките 26.836 денари во декември 2019 година, велат од СДСМ.   Просечната плата прв пат се искачи над 26.000 денари, …

Повеќе