Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На отчетно, одговорно, транспарентно и чесно работење денеска и официјално се обврзаа членовите на Владата, потпишувајќи го етичкиот Кодекс донесен на 22 септември годинава. Согласно Кодексот, функционерите, директорите и лицата на раководни позиции во институциите именувани од Владата, на секои шест месеци ќе треба да доставуваат извештај за направените трошоци …

Повеќе

Георгиев: Заев има начини да го зголеми мнозинството, и тоа го нервира ВМРО

Поранешниот пратеник и потпретседател на СДСМ, Гордан Георгиев во дебатниот магазин „Клик Плус“ на ТВ21 посочи  дека старо-новата влада покажа дека мнозинството со мали промени  може да биде прилично флексибилно во зависност од потребите. – Зоран Заев како премиер, како лидер покажа дека има начини и механизми за да го …

Повеќе

Димитров-Брегу: Земјите од Западниот Балкан мора да бидат носители на одлуките и на одговорноста

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров денеска имаше средба со Генералната секретарка на Советот за регионална соработка (РСС), Мајлинда Брегу која престојува во работна посета на Северна Македонија. Како што соопшти СЕП, на средбата се разговараше за планот на активностите на Советот за регионална соработка, со …

Повеќе

Владата ја достави листата со предлози, утре ќе се бираат замениците-министри

Во 11 часот утре почнува собраниска седница на која треба да бидат избрани замениците-министри во Владата. Предлогот со заменици-министри, Владата го достави до Собранието во петокот. Во одбраната за заменик-министер е предложен Башким Хасани, во Министерството за внатрешни работи Назим Буши, а во ресорот правда предлогот за заменик-министер е Агим …

Повеќе

Втор протест на мајките на породилно

Мајките кои се на породилно денеска повторно ќе излезат на нов протест пред Владата. Тие по вторпат ќе се обидат да издејствуваат укинување на одлуката во среда да се вратат на работа. Протестот е закажан за во 17.30 минути пред зградата на Владата. Родители кои досега беа ослободени од 23 септември …

Повеќе

Мајка со солзи во очите испрати порака: Ние не сме неработници, ние сме мајки кои се грижат за своите деца

Загрижените мајки од одлуката на Владата која реши да го прекине продолженото породолино отсуство ги натера да излезат на улица и да протестираат. Укинувањето на оваа мерка и враќањето на работа од 23 септември ќе ги принуди да дадат отказ од работа, бидејќи нема кој да им ги чува, кажаа …

Повеќе

„За нашите деца ги спремавте монтажните болници?“: Мајките излегоа на протест пред Владата

Дали вашите деца ќе ги пуштите во градинка?, Вашите деца не се поважни од нашите?, За нашите деца ги спремавте монтажните болници?, Комисијата за заразни болести не ви е валидна?, беа дел од транспарентите кои денеска се појавија на протестот пред владата на кои излегоа  родилките и мајки на деца …

Повеќе

Маричиќ-Холштајн: Очекуваме да се одржи првата меѓувладина конференција и отворање на Поглавјето 23

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска се сретна со германската амбасадорка во земјава Анке Холштајн. Маричиќ се заблагодари за поддршката од Германија дадена за подготовката на законите во казнено-правната област и експертската помош во реформите во правосудството. Како што соопшти владината прес-служба, Маричиќ истакна дека смета на поддршката на Германија …

Повеќе

Влада: Со Бугарија сме сојузници во НАТО имаме заедничка обврска и должност да ги подобруваме добрососедските односи

Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија создава правна рамка и нуди инструменти за менаџирање на билатералните прашања и ние сме посветени на неговата имплементација, изјавија за МИА од Владата во врска со мемеорандумот што Софија го достави до земјите членки на ЕУ. – Со Република Бугарија сме …

Повеќе

„Немајките“ жестоко удрија по мајките: „Не се бламирајте фатете се за работа, ако сте неспособни тогаш седете дома“

Oд 23 септември сите родителки се враќаат на своите работни места. Откако беше донесена оваа одлука мајките кои се на породилно отсуство решија да протестираат пред владата за да го искажат своето незадоволство. По објавениот протест кој е закажан за денеска со почеток во 17:30 часот пред владата, на социјалните …

Повеќе