Тајланд, Грција или Исланд: Која е идеалната дестинација за патување според хороскопскиот знак?

од Nikola Popovski

Ако патувањето беше лесно денес, сите ќе патуваа. Иако некое време нема да одиме на патувања како што правевме порано и ги чекаме посакуваните дестинации, барем можеме да сонуваме за нив и да запознаеме различни култури. Честопати она што сакаме да го посетиме е веќе напишано во sвездите, a ние ќе ви помогнеме да ја откриете дестинацијата што најдобро одговара на вашиот хороскопски знак.

ОВЕН

Овој огнен знак со кој управува планетата Марс е многу лесен за препознавање бидејќи луѓето во знакот на Овен зрачат со самодоверба и посебна енергија. Нивниот пионерски дух ги турка напред, поради што тие постојано се во потрага по авантура и авантура. Без разлика дали станува збор за живописен Нов Зеланд, пешачење во најпознатото „село“ во Перу, Мачу Пикчу, или островот Гваделупе во Карипското Море, каде што можете да пиете Сомерсби на песочна плажа или да уживате во погледот на водопадите и вулканите во неговата прашума – овните сакаат да доживејте сè! Затоа дестинациите кои изобилуваат со природна убавина се идеални за овој знак бидејќи бараат многу време поминато на сонце и на активности на отворено.

БИК

Познати како топли и сочувствителни луѓе, кога станува збор за патување, биковите се знак што обожава задоволства во земјата. Тие се природни хедонисти кои сакаат убава храна, добри пијалоци и квалитетен сон. Секоја дестинација што ја посетуваат мора да биде гастрономска и да ги задоволува нивните непца, но и стомаците. Дестинации како што се Франција или шармантната италијанска Тоскана, кои изобилуваат со гастрономски задоволства, но и богато културно наследство, ќе го израдуваат секој бик.

БЛИЗНАЦИ

Интелигентен и досетлив, но истовремено полн со противречности. Исто како што сугерира името, овој знак е познат по својата двојна личност, која често е во судир едни со други. Бидејќи работите често стануваат досадни брзо, близнаците треба да ги изберат оние дестинации кои истовремено ќе ви пружат задоволство, но и ќе ја задоволат нивната curубопитност. Местото што овој знак треба да го посети е Тајланд бидејќи нуди можност и за едните и за другите – пиење ладен сладок јаболков како Сомерсби, идеално за уживање во сенката на палми на рајските плажи, но и можност за пешачење до „Градот на sвездите“ и сè до раздвижениот Бангкок. да биде вистински културен шок за сите оние кои доаѓаат од западните земји.

РАК

Романтичен и чувствителен, овој воден знак ги обожава патувањата што го потсетуваат на својот дом. За разлика од нивните ближни близнаци кои претпочитаат да патуваат во друштво на пријатели кои ги имаат многу, раковите се ориентирани кон семејството и ги бараат токму оние дестинации што можат да ги посетат со своите најблиски. Патување по крстарење, чија крајна дестинација е Грција е совршено за емоционални ракови кои сакаат да бидат со своите најблиски, како и во близина на вода. Во Грција, тие исто така можат да бидат во близина на омилениот пијалок со кој ќе се чувствуваат како дома доколку добијат носталгија. За среќа на раковите, Сомерсби се извезува и на оваа омилена светска летна дестинација.

ЛАВ

Луѓето родени во овој огнен знак со кој владее најсветлата sвезда на нашата галаксија – Сонцето, се стремат кон живот полн со страст, забава и задоволство. Лавовите се полни со енергија и лесно се забележуваат поради неверојатната самодоверба што зрачи од секоја пора на нивното битие. Тие сакаат убави места богати со култура и уметност, но и со луксуз. Сепак, повеќе од сè, тие сакаат топли места каде летото трае скоро цела година. Дестинации како Бахамите или Мајами, кои се наоѓаат во близина, се идеални за забавувачи на забавите, кои ќе можат лудо да се забавуваат на овие места и да ги поминат најдобрите денови од животот.

ДЕВИЦА

Девиците се земјен знак познат по својата практичност, метод и организација. Овие природни перфекционисти ретко ќе направат нешто спонтано, а истото важи и за годишен одмор бидејќи тоа ќе го испланираат до најмалите детали. Кога станува збор за избор на дестинација, најдобро ќе им одговараат оние кои претпочитаат безбедност, чистота и ред. Затоа можеме да ги замислиме во земји како Сингапур или нешто поблиску до Белгија, каде што ќе најдат нешто познато, што ќе ги потсети на дом како вкусниот Сомерсби. Токму овие земји се карактеризираат со сите доблести кои девиците ги ценат најмногу, но исто така можат да бидат горди на својата интересна архитектура и природни убавини кои девиците сигурно нема да ги пропуштат.

ВАГА

Водени од својата владејачка планета Венера, овој знак ја цени љубовта, убавината и уметноста повеќе од сè. Вагите се исклучително визуелни типови и природно ги привлекуваат убави места познати по својата интересна архитектура, но и по својата природна убавина. Како врвни познавачи кога станува збор за уметноста, места како шарена и шармантна Португалија или Мароко се идеални за овој знак. Како што сугерира нивното име, вагите постојано се мерат за да се најде совршена рамнотежа во сè. Така, дестинациите што можат да обезбедат комбинација на неодолива архитектура, природа, но и доза на луксуз ќе бидат совршени за вагите.

СКОРПИЈА

Овој фиксен воден знак најчесто се карактеризира како исклучително интензивен и интуитивен и ретко се откажува од контрола. Како мистериозен знак, Шкорпијата често бара такви места што ќе им овозможат предизвик и авантура. Нему не му пречи да оди на пат сам, затоа што знае дека сигурно ќе запознае нови луѓе со кои лесно ќе се поврзе. Иако сака активен одмор, тој сака да најде место за релаксација од стресот на секојдневието. Затоа, Хаваи е идеална дестинација за нив. Иако е позната како дестинација за релаксација со лесни римови на укулеле, Хаваи е дом на двата најактивни вулкани во светот, кои Шкорпија сигурно ќе сака да ги види.

СТРЕЛЕЦ

Стрелците се љубопитни знаци, секогаш отворени за нови искуства и предизвици. Нема место во светот што не би го посетиле или култури кои не ги фасцинираат. Тие се патници кои сакаат да истражуваат, па дури и оние најоддалечените агли на светот. Секогаш искрен и оптимист, тешко е за стрелците да останат премногу долго на едно место. Тие се чувствуваат најдобро опкружени со позитивни и среќни луѓе, па како такви можеме лесно да ги замислиме на Гренланд или Исланд, каде што според бројни студии, живеат најсреќните луѓе на светот.

Ако во одреден момент чувствуваат носталгија за дома, овие места имаат пријатни барови каде можете да најдете пијалоци направени во Хрватска. Еден од нив е Сомерсби, кој го обиколи целиот свет од хрватска фабрика во стаклени шишиња, вклучувајќи ги и Гренланд и Исланд, каде што на стрелците ќе им даде вкус на домот дури и во најсеверните делови на светот.

ЈАРЕЦ

Познато е дека луѓето родени во знакот на коза ги ценат работите што траат со генерации. Понекогаш може да се наречат традиционалисти. Тие се водени од успех и се големи работохоличари, до тој степен што понекогаш забораваат да одат на одмор заради брзото и исполнето секојдневие. Тие се исклучително големи конформисти и ретко ќе одлучуваат за авантуристички дестинации далеку од удобната цивилизација на која се навикнати. Тие сакаат да бидат опкружени со ресторани, кафулиња, хотели и културни активности и затоа уживаат во космополитските градови кои го нудат сето тоа. Градови како Сеул и Токио се токму тие што им требаат ако некогаш се решат да одат на долг пат.

ВОДОЛИЈА

Родените во овој знак често се опишуваат како оригинални и независни индивидуи кои ја ценат својата слобода пред сè. Тие сакаат сè што е различно од она на што многумина се навикнати и не ги следат трендовите. Тие се исто така вистински хуманитарци меѓу хороскопските знаци кои сакаат да го направат светот на подобро место. Како такви, тие ќе бидат најмногу заинтересирани за оние места кои имаат пионерски дух проткаен со борба против социјалните норми преку уметност, архитектура или дизајн. Германија е толку идеална дестинација за овој воздушен знак затоа што нивниот главен град Берлин има богата и фасцинантна историја во која ќе уживаат Водолиите, како и пиењето на омилениот Сомерсби на една од зелените места на градот превртена во лежалка или „дивиот“ ноќен живот што ги нуди градот.

РИБА

Со главите во облаците и срцето на дланката, рибите имаат релаксиран поглед на животот. Тие се крајно емотивни, чувствителни и пријателски расположени, па затоа ќе направат скоро сè за другиот и нема да бараат ништо за возврат. Затоа, тие ќе бидат најмногу исполнети со вид на одмор на кој ќе се релаксираат од силната емпатија и ќе направат еден вид детоксикација на умот и телото.

Идеална дестинација за овој воден знак е онаа опкружена со вода – Бали.  Иако минатата година не бевме во можност да патуваме многу, се надеваме дека наскоро ќе го надоместиме изгубеното време.

loading...

Слични содржини