Талибанците почнаа војна против Исламска држава

од Milan1

Талибанците почнаа акција против засолништа на ИД во јужен Авганистан, соопштија официјални лица денеска, по зголемените крвави напади од страна на групата во последните недели.

Операцијата против ИД-К, почна околу полноќ во најмалку четири области на провинцијата Кандахар и продолжи утрото, изјави началникот на провинциската полиција на талибанците, Абдул Гафар Мохамади.

Локалните медиуми цитираа талибански официјален претставник кој рекол дека имало и експлозија во западно предградие на Кабул денеска наутро, но нема жртви.

За три месеци откако талибанците дојдоа на власт, ИД-К е активна во Џалалабад, Кундуз, Кандахар и Кабул. Минатиот месец групата ја презеде одговорноста за самоубиствениот бомбашки напад врз шиитска џамија во Кандахар во кој загинаа најмалку 60 луѓе, а голем број беа повредени.

Слични содржини