Тејлор Свифт го собори рекордот по број на продадени билети за еден ден

од Radmila Tasevska

Поминаа пет години од последната турнеја на Тејлор Свифт, а за тоа време пејачката објави четири албуми, вклучувајќи го и „Фолклорот“ добитник на Греми.

Со оглед на тоа што поради пандемијата не настапи во живо, нејзиниот прв настап, одржан синоќа во рамките на турнејата наречена „Ерас“, наиде на големо нетрпение од фановите и траеше три часа и петнаесет минути.

Се одржа во Глендејл, Аризона, американски град кој привремено беше преименуван во Свифт Сити во чест на концертот на Тејлор. Свифт изведе 44 песни, нови и постари. Околу 80.000 навивачи се собраа на стадионот Стејт Фарм во Аризона.

Ѕвездата вети дека нејзините настапи ќе бидат еден вид патување низ сите нејзини музички периоди, а интересот на обожавателите е толку голем што системот на Ticketmaster во еден момент падна поради побарувачката на билети.

И покрај ова, турнејата го собори рекордот по бројот на продадени билети за концерти на уметник во еден ден. Продадени се дури 2,4 милиони.

Првите критики за концертот се исклучително добри. Повеќето критичари ја истакнуваат обемната сет листа на пејачката.

„Кралицата на попот го врати својот трон“, напиша Тајмс. „Постоеше опасност мешањето помеѓу песните од 10 толку различни албуми да резултира со негативен резултат, но Свифт успеа да го избегне тоа и добро врза сè, иако постојано менуваше облека и сцени во заднина.

Слични содржини