Телефонски разговор меѓу Столтенберг и Трамп за иднината на НАТО

од Vladimir Zorba

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска телефонски разговараше со новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп.

alalam_635896064210701330_25f_4x3

Столтенберрг на Твитер напиша дека имале добар разговор посветен на иднината на Алијансата и за значењето од зголемување на расходите за одбраната.

Тоа е прв разговор на Столтенберг со Трамп, кој за време на предизборната кампања навести дека ќе постави услови за ангажираноста на САД во НАТО.

Слични содржини