„Терористички напад“: Локален службеник загина во експлозија на автомобил во Херсон

од Stefanija Kuzmanovska

Во Херсон, на југот на Украина, во експлозија на автомобил загина шефот на Дирекцијата за семејство, млади и спорт на воено-цивилната администрација на регионот Херсон, Дмитриј Савлученко, пренесува РИА Новости.

Локалните власти ја опишаа експлозијата како терористички напад.

Заменик началникот на воено-цивилната администрација Кирил Стремусов изјави дека автомобилот бил кренат во воздух кога Савлученко влегол во него.

Слични содржини