Трае протестот пред Владата

од Берта Китинска

Во 12 часот започна протестот пред Владата против францускиот предлог.

Демонстранти дојдоа на протест за време на одржување на владина седница за која се уште не се знае дали ќе се разговара за предлогот.

Четири повреденени полицајци, скршен прозорец на Владат, уништена заштитна ограда. Ова се штетите од вчерашниот протест кои МВР ги регистрираше во денешниот билтен.

На 04.07.2022 во СВР Скопје е пријавено дека во врска со ненајавен јавен собир, кој се одржал во период од 19.00 часот до 22.10 часот на подрачјето на СВР Скопје констатирани се неколку нарушувања на јавниот ред и мир. Така, околу 16.50 часот, пред Владата на РСМ, неколку лица го запалиле знамето на Европската Унија. Околу 19.35 часот дел од учесниците на протестот го нарушиле јавниот ред и мир со фрлање на разни предмети и пиротехнички средства кон објектот на Владата, а дел од нив ја оштетиле и уништиле заштитната ограда.

Околу 20.30 часот дел од учесниците на протестот се упатиле кон зградата на Собранието на РСМ каде фрлале со тврди предмети кон зградата на Собранието и кон полицискиот кордон, при што биле повредени четири полициски службеници кои биле пренесени во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ за укажување на лекарска помош. На 05.07.2022 во 01.33 часот, пак, е пријавено дека околу 00.20 часот е забележано оштетување на еден прозорец од објектот на Владата. Се преземаат мерки за расчистување на случајот – велат од МВР

Нема информации за приведени демонстранти и отворени прекршочни или кривични постапки.

Слични содржини