Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Турска државјанка осомничена за обид за убиство во Гостивар

Дваесет и четиригодишна турска државјанка е осомничена за обид за убиство во Гостивар. Основното јавно обвинителство од Гостивар денеска соопшти дека е донесена наредба за спроведување на истражна постапка против неа поради основано сомнение дека се обидела да стори кривично дело убиство. Осомничената на 19 овој месец, по претходна расправија, …

Повеќе

Граѓаните што не можат да извадат пасош може да го тужат МВР

Поглавјето за правда, слобода и безбедност ќе биде едно од првите што земјава ќе ги отвори за пристапување кон ЕУ. Експертите тврдат дека со тоа што граѓаните не можат да извадат обичен пасош, се поставува прашањето за институционалните капацитети за исполнување на стандардите во согласност со европското право, пренесува Слободен …

Повеќе

Недостигот на обрасци за пасоши според Чулев е наследена ситуација, Спасовски му порачува подобро да го менаџира МВР

Седумдесет и седум барања биле разгледани на првиот состанок на Комисијата во Министерството за внатрешни работи завчера, формирана од техничкиот министер Наќе Чулев, за решавање на проблемот со недостиг на обрасци за пасоши, а од нив треба да се одлучи кои ги исполнуваат критериумите за да бидат процесуирани по итна …

Повеќе

Комисијата во МВР разгледала 77 барања од граѓани за издавање пасоши

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот прв состанок разгледала вкупно 77 барања од граѓани, за кои по утврдени критериуми ќе одлучува кои се итни и неодложни да бидат процесуирани во итна постапка …

Повеќе

Владата го поништи назначувањето на прв човек во СВР Тетово кое Чулев го направи во изборен период

Владата со мнозинство гласови одлучи да ја поништи незаконската одлука на техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, кој во изборен период го назначи Гоце Јанкуловски за началник на СВР Тетово. Оваа одлука владата ја донела на 18 февруари, со што го врати Амир Далипи на чело на Секторот за …

Повеќе

ГАЛЕРИЈА: Како бил запленет еден килограм кокаин во скопско Крушопек

Кокаин скриен во картонска кутија со банани, нашла полицијата во вчерашната акција која од опозициската ВМРО-ДПМНЕ беше најавувана како најголемата акција во земјата до сега. Во акцијата, запленет е само еден килограм кокаин, а не како што се тврдеше, 1,3 тони кокаин. „Одделот за сузбивање на организиран и сериозен организиран …

Повеќе

Чулев: Четворица се лишени од слобода, во компанија за увоз на банани е фатен само дел од кокаинот

Полициските единици во координација со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, во акција со повеќе други држави, реализираше акција за сузбивање на трговија со дрога. Во селото Крушопек беше запленет само дел од кокаинот, кој е дел од поголема количина, а крајната дестинација била нашата држава, …

Повеќе

Чулев во 12:30 ќе соопшти детали за вчерашната заплена на кокаин

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, во 12:30 часот на прес конференција ќе ги соопшти деталите за вчерашната акција во која беше запленет кокаин. За заплената се лицитираше со бројки во отсуство на официјални информации. За тоа време пак, функционери на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на социјалните мрежи од вчера пишуваа …

Повеќе

Малолетна штитеничка избега од установа за згрижување

На 17.02.2020 во Полициската станица Центар било пријавено дека од Јавна установа за згрижување деца со воспитно социјални проблеми и нарушено поведение самоволно се оддалечила нивната штитеничка Л.Д.(16) од Скопје. Таа и претходно во повеќе наврати се оддалечувала од установата и била враќана назад. Се преземаат мерки за пронаоѓање на …

Повеќе

Чулев: Лажна вест е дека ќе поднесам оставка

Лажна вест е дека ќе поднесам оставка, вели во изјава за „Локално“ техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев откако неколку портали објавија дека тој подготвувал оставка од техничката влада. „Се работи за фејк њуз во рамките на психолошките притисоци кои ми се вршат. Јас ќе пријавам и во ЗНМ …

Повеќе