Почетна / Глобално / Трамп држи говор во Давос: Кина беше напреведна кон САД, се додека јас не дојдов на кормилото

Трамп држи говор во Давос: Кина беше напреведна кон САД, се додека јас не дојдов на кормилото

Американскиот претседател Доналд Трамп во својот говор во Давос рече дека постигнал одличен договор со Кина, земја која веќе долго време имала нефер однос со САД.

Трамп го започна својот говор во Давос со тоа што им го честиташе 50-тиот роденден на оваа конференција и ја пофали американската економија.

– САД се наоѓаат во услови на економски бум што светот досега не го видел. Постигнавме договори со Кина и со Канада и Мексико на краток рок, потврди Трамп.

Како што рече, американската економија напредува  и дека договорите што ги постигнал треба да бидат пример за сите.

„И покрај циниците, јас секогаш сум бил убеден во успехот“, рече Трамп.

Тој рече дека откако ги водел САД, тој постигнал многу во зголемувањето на вработеноста кај сите демографски производи.

„Платите растат, платите на работниците растат побрзо од платите на газдите“, наведе тој.

Тој исто така рече дека за време на неговиот мандат се отворени многу фабрики и дека нивниот само ќе продолжи да расте, иако, како што рече, многу од нив биле затворени за време на неговиот претходник.

„Соединетите држави се најмоќната економија во светот, иако се случија некои лоши работи“, рече Трамп.„Америка треба да биде модел за целиот свет со својот слободен пазар и да се фокусира на луѓето“.

Според Трамп, Кина била неправедна кон САД сè додека не дошол тој во првите редови на земјата и започна да преговара.

– Под мое водство, САД постигнаа договор со Кина. Кина ќе го направи она што не го стори претходно, да ги отстрани бариерите за трговија, да ги почитува авторските права. Нашите односи со Кина никогаш не биле добри. Кина ќе потроши 200 милијарди долари за американска стока. Таквиот успех не би бил можен без наметнување царина, што моравме да го направиме – рече Трамп.

Тој понатаму ги наведе успесите на неговата администрација и рече дека ова е време за оптимизам низ целиот свет.

Пристигнувајќи во конференциската сала, американскиот претседател кажа дека „верува во околината“ и дека е „многу важна“ за него, но на говорницата додаде дека „вечните пророштва за пропаста мора да бидат отфрлени“.

Трамп пред новинарите изјави дека „сака најчиста вода и најчист воздух“, но не зборуваше за проблемот со загадувањето на природата.

loading...